Dla domu

Szamba i oczyszczalnie przydomowe.

Dobra praktyka gospodarska wskazuje na to, że szambo i oczyszczalnię przydomową należy dokładnie oczyszczać przynajmniej raz w roku. Oczyszczanie polega na:
  • pozbyciu się osadu z  szamba i studzienek - zbiorników oczyszczalni,
  • usunięciu kamienia moczowego ze ścian zbiornika,
  • udrożnienia trakcji,
  • higienizacji szamba i i studzienek - zbiorników oczyszczalni.
Ze względu na specyficzną konstrukcję szamb utrudniającą ich „ręczne” oczyszczenie oraz ze względu na dużą ilość toksycznych gazów skumulowanych wewnątrz zbiornika dochodzi do tego, że szamba w ogóle nie są czyszczone, lub zabieg odkładany jest na później. Takie postępowanie może prowadzić do nadmiernego narostu kamienia moczowego i osadu dennego trudnego do wypompowania, co z kolei będzie wpływało na niepełną pracę szamba.
W konsekwencji może dojść do zablokowania zbiornika lub jego uszkodzenia.

Najlepszym sposobem na oczyszczenie - regenerację szamba i oczyszczalni przydomowej jest stosowanie ProBio Sanit™, EmFarma Plus™ i innych  metodą KWADRANT-EkosystEM. Wprowadzenie preparatu do szamba umożliwia dokładne pozbycie się mulistego osadu oraz kamienia moczowego (nawet wieloletniego!).

Kompozycja pożytecznych mikroorganizmów poprzez proces niskotemperaturowej fermentacji wypiera gnicie eliminując przyczynę emisji odorów. Wywołuje to naturalny proces mineralizacji osadu, dzięki czemu jego ilość stopniowo się zmniejsza. Gaz wytwarzany w procesie fermentacji powoduje rozsadzanie twardego osadu - kamienia moczowego. Pęcherzyki gazu unoszą drobne cząsteczki rozkładanego osadu wraz z pożyteczną mikroflorą - na powierzchnię ścieków - tworząc kożuch. Dzięki intensywnej pracy mikroorganizmów substancja organiczna zostaje rozłożona do CO2 i metanu oraz wody.

W wyniku tego procesu insekty obecne w zagniwającej treści tracą warunki rozwoju i giną. Po około 10 dniach, zapach odoru staje się mniej wyczuwalny, natomiast „nowy” zapach może zwabić muszki owocowe, gdyż przypomina zapach fermentujących owoców. Po kilku tygodniach od zaszczepienia szambo i zbiorniki oczyszczalni są zregenerowane. Dodatkową zaletą preparatu jest „dezynfekcja” zbiornika poprzez wypieranie/likwidację drobnoustrojów patogennych.

Dawkowanie: ze względu na dużą różnorodność szamb, oczyszczalni przydomowych oraz stopnia ich obciążeń - dawki oraz rodzaj kompozycji probiotycznych mikroorganizmów zawsze ustala Licencjonowany Doradca w oparciu o przeprowadzony wywiad/ocenę.

Najczęściej stosuje się od 1- 5 litrów EmFarma Plus™ na 1 m3 szamba - zbiornika oczyszczalni przydomowej. Dawka jest tym większa im ścieki są bardziej obciążone substancją organiczną. Nie bez znaczenia jest również ilość detergentów i silnych dezynfekatorów oraz wybielaczy na bazie chloru w ściekach - w skrajnych przypadkach (np., ścieki zawierające chemiczne związki powierzchniowo czynne znajdujące się w proszkach stosowanych do naszych pralek) przeprowadzenie zabiegu oczyszczania szamba może nie dojść do skutku, ponieważ duże stężenie wyżej wymienionych substancji chemicznych uniemożliwi rozwój pożytecznej mikroflory. Bardzo ważny jest czas, w którym EmFarma™ Plus będzie oddziaływał na zbiornik (im dłużej - tym lepiej). Najlepiej, gdy uaktywniona mikroflora przez kompozycje EmFarma Plus™ będzie obecna w szambie co najmniej 2 miesiące (przy dużej ilości kamienia moczowego proces jego „rozkruszania” może wydłużyć się do 3-4 miesięcy).

 


sprawdź ofertę

Gdzie kupić

Wszystkie preparaty dostępne są w naszym sklepie stacjonarnym: Częstochowa
Ul. Dekabrystów 33 lok.15
Tel. 505 028 455

oraz w sklepie internetowym:
Jaśmin Mydlarnia